Boys track: 2022 PAC All-Conference

2022 PAC All-Conference Boys Track
First Team
Event
Athlete
Class
School
110 hurdles
Tyrese Washington
So.
Pottstown
100
Jaden Brown
Sr.
Norristown
200
Zachary Willen
Jr.
Methacton
300 hurdles
Justin Russell
Sr.
Spring-Ford
400
Zachary Willen
Jr.
Methacton
800
Vaughn Lackman
Sr.
Methacton
1600
Vaughn Lackman
Sr.
Methacton
3200
Bryan Landsberg
Sr.
Methacton
Long jump
Zach Meehan
Jr.
Perkiomen Valley
Triple jump
SahBri Hill
Jr.
Methacton
High jump
Tyler Adamski
Jr.
Boyertown
Pole vault
Alex Teufel
Sr.
Spring-Ford
Shot put
Ronde Washington
Sr.
Perkiomen Valley
Discus
Ronde Washington
Sr.
Perkiomen Valley
Javelin
Thomas Flud, Jr.
Jr.
Upper Perkiomen
 
4x100
Demitrius Carter, Vinny Scarnato, Trevon Foster, Xavier Leibensperger
Pottsgrove
4x400
Finn Purtle, Evan Holladay, Nathan Hayes, Thomas Damiani
Owen J. Roberts
4x800
Jack Rosti, Colin Yeh, Chris McGlynn, Matt Behan
Methacton
Second Team
Event
Athlete
Class
School
110 hurdles
Trevon Foster
Fr.
Pottsgrove
100
Zachary Willen
Jr.
Methacton
200
Ned Burgess
Jr.
Owen J. Roberts
300 hurdles
Tyrese Washington
So.
Pottstown
400
Vincent Durrant
Jr.
Upper Perkiomen
800
Nathan Hayes
Jr.
Owen J. Roberts
1600
Thomas Damiani
Sr.
Owen J. Roberts
3200
Liam Martnishn
Sr.
Phoenixville
Long jump
Owen Li
Sr.
Methacton
Triple jump
Noah Mitchell
So.
Boyertown
High jump
Cole Turner
Sr.
Spring-Ford
Pole vault
Daniel Carpenter
Jr.
Upper Perkiomen
Shot put
Jayden Miller
Sr.
Boyertown
Discus
Christian Gregory
Jr.
Owen J. Roberts
Javelin
Matthew Pytel
Sr.
Spring-Ford
 
4x100
Leonell Aguilar, Mason Scott, Christopher Brittingham, Travell Wellons
Spring-Ford
4x400
Xavier Nunez, Markell Davis, Zach Meehan, Dominic Brzozowski
Perkiomen Valley
4x800
Jacob Delgado, John Stanick, Ryan Trimble, Grant Garman
Spring-Ford
 
Honorable Mention
Event
Athlete
Class
School
110 hurdles
Adam Green
Jr.
Pottstown
100
Ned Burgess
Jr.
Owen J. Roberts
200
Daunte Bell
So.
Norristown
300 hurdles
Trevon Foster
So.
Pottsgrove
400
Daunte Bell
So.
Norristown
800
Thomas Damiani
Sr.
Owen J. Roberts
1600
Bryan Landsberg
Sr.
Methacton
3200
Ian Johnson
So.
Perkiomen Valley
Long jump
Gabe LaGrossa
Fr.
Owen J. Roberts
Triple jump
Tyler Adamski
Jr.
Boyertown
High jump
Abe McNelly
Fr.
Spring-Ford
Pole vault
Kevin Bonner
Jr.
Perkiomen Valley
Shot put
Christian Gregory
Jr.
Owen J. Roberts
Discus
Nicholas Panarello
So.
Boyertown
Javelin
Brett Byrne
Sr.
Methacton
 
4x100
Seth Jackson, Alan Nichols, Nick Muscarella, Taimir Lobban
Upper Merion
4x400
Vaughn Lackman, Colin Yeh, Bryan Landsberg, Sahbri Hill
Methacton
4x800
Ethan Maraldo, Cameron Kratz, Cole Cavalero, Aiden Voth
Boyertown