District 1 girls swimming results

District 1 Girls Swimming championships
Class 3A
Team results
1. North Penn, 305.5 points; 2 Avon Grove, 259; 3. Upper Dublin, 229; 4. Conestoga, 158; 5. Unionville, 149; 6. Pennridge, 117; 7.Downingtown East, 112; 8. Downingtown West, 100; 9. Phoenixville, 79; 10. West Chester East, 72.
Thursday Event results
100-yard freestyle
1. Abbie Amdor (Upper Dublin), 50.47; 2. Morgan Scott (Pennridge), 50.58; 3. Ann Carozza (West Chester East), 51.21; 4. Madison Ledwith (Conestoga), 51.70; 5. Summer Martin (Strath Haven), 51.74; 6. Riley Rachon (Downingtown West), 52.17; 7. (tie) Parker Schulz (North Penn) and Claire Walsh (Penncrest), 52.34
500 freestyle
1. Anna Kalandadze (Lower Merion), 4:50.31 (meet record, previous record 4:50.72 by Karin LaBerge, Central Bucks West,1982); 2. Elle Braun (Upper Dublin), 4:57.95; 3. Madison Kolessar (Garnet Valley), 4:58.70; 4. Morgan Curl (Oxford), 5:01.04; 5. Izzy Paoletti (AvonGrove), 5:01.42; 6. Heather Hartmann (North Penn), 5:03.10; 7. Clare McGovern (Avon Grove), 5:07.07; 8. Sarah Manthorp (Downingtown West), 5:07.43 
100 backstroke
1. Caroline Famous (Conestoga), 55.43; 2.Georgia Apostolu (Springfield), 56.06; 3. Megan Zartman (North Penn), 56.25; 4. Jenna Johns (Upper Dublin), 56.28; 5. Erin Shema (Pennridge), 56.39; 6. Emma Brinton (Avon Grove), 57.02; 7. Sydney Paglia (Avon Grove), 57.21; 8. Sophia Poeta (Conestoga), 57.78 
100 breaststroke
1. Olivia Paoletti (Avon Grove), 1:02.27 (meet record, previous record 1:03.03 by Paoletti, March 5, 2016); 2. Kailyn Evans (North Penn), 1:02.92; 3. Heather MacCausland (Downingtown West), 1:03.18; 4. Emily Sykes (Methacton), 1:03.69; 5. Madeleine Cooke(Phoenixville), 1:04.08; 6. Gab Rudy (Ridley), 1:04.94; 7. Rabea Pfaff (Avon Grove),1:05.41; 8. Aly Breslin (Upper Dublin), 1:05.54
400 freestyle relay
1. Upper Dublin (Amdor, Laura Pendleton, Braun, Johns), 3:25.49; 2. North Penn, 3:26.70; 3. Conestoga,3:27.84; 4. Avon Grove, 3:29.72; 5. Unionville, 3:32.52; 6. Pennridge, 3:32.88;7. Wissahickon, 3:34.78; 8. West Chester East, 3:34.99.
 
Class 2A
Team Results
1. Villa Maria, 547 points; 2. Nazareth, 343; 3. Springfield,270; 4. Gwynedd Mercy, 269; 5. Upper Moreland, 145; 6. Upper Perkiomen, 130; 7.Merion Mercy, 103; 8. Villa Joseph Marie, 73; 9. Sacred Heart, 59; 10. Pottsgrove, 19.
Event results
100-yard freestyle
1. Olivia Giampietro (Villa Maria),53.15; 2. Maura McManus (Villa Maria), 53.25; 3. Nina Smith (Villa Maria),53.62; 4. Kayla Lichtner (Nazareth), 54.34; 5. Alex McKeaney (Delaware County Christian), 54.36; 6. Emily Cooney (Springfield), 55.11; 7. Amy McHale (VillaMaria), 55.97; 8. Samantha Gilbert (Nazareth), 56.41
500 freestyle
1. Stephanie Szekely (Gwynedd Mercy), 4:59.98;2. Kaitlyn Agger (Villa Maria), 5:04.15; 3. Emily Lund (Nazareth), 5:04.98; 4. Trinity Schmidt (Springfield), 5:13.37; 5. Alexa Turco (Villa Maria), 5:13.43;6. Katherine Fronczak (Villa Maria), 5:18.39; 7. Mary Katherine Clark (Villa Maria), 5:24.81; 8. Olivia Pervall (Upper Moreland), 5:26.92
100 backstroke
1. Brenna Magness (Villa Maria), 58.73; 2. Maddie McSorley (Nazareth), 58.89; 3. Stephanie Curtis (New Hope-Solebury),59.10; 4. Kira Buchler (Villa Maria), 59.51; 5. Hope Reynolds (Villa Maria),59.74; 6. Noel Fresa (Upper Perkiomen), 1:00.14; 7. Megan Leibfreid (Springfield), 1:00.71; 8. Kyra Kowaleski (Villa Maria), 1:02.72
100 breaststroke
1. Annie O’Dare (Gwynedd Mercy), 1:05.12;2. Katelyn Chick (Villa Maria), 1:05.88; 3. Madeline Doucette (Nazareth),1:07.79; 4. Alison Currie (Springfield), 1:09.87; 5. Aileen Murray (Gwynedd Mercy), 1:10.33; 6. Bailey McCausland (Upper Perkiomen), 1:11.82; 7. Christie Nemceff (Villa Joseph Marie), 1:12.31; 8. Angela Sylvester (Nazareth), 1:12.37
400 freestyle relay
1. Villa Maria (Olivia Giampietro,Smith, Agge, McManus), 3:34.07; 2. Gwynedd Mercy, 3:36.70; 3. Nazareth,3:38.42; 4. Upper Perkiomen, 3:46.63; 5. Springfield, 3:51.53; 6. Upper Moreland, 3:53,62; 7. Villa Joseph Marie, 3:55.77; 8. Merion Mercy, 3:59.05.