Girls swimming roundup (12/11)

Owen J. Roberts 103, Upper Merion 75
200 medley relay: OJR (Zelinske, Mutter, Malmstrom, Niness) 1:49.62
200 free – Kaily Zakarevicz (OJR) 2:10.68
200 IM – Abbey Malmstrom (OJR) 2:11.45
50 free – Lilia Crew (OJR) 25.61
Diving – Alexis Little (OJR) 196.30
100 fly – Mikayla Niness (OJR) 1:00.03
100 free – Lauren Zelinske (OJR) 55.03
500 free – Ella Greenhold (OJR) 5:36.56
200 free relay – OJR (Niness, Malmstrom, Zelinske, Crew) 1:39.34
*100 back – Kaitlyn Miller (UM) 1:11.97
*100 back – Lindsay Yuen (UM) 1:10.03
*400 free relay – Upper Meriion (Yong, Walter, Mendez, Nguyen) 4:38.42
*Time only
 
Spring-Ford 100, Pope John Paul II 62
200 medley relay – Spring-Ford (Thomas, Davis, Gamber, Linton) 2:08.3
200 free - Valerio (SF) 2:15.2
200 IM - Curran (SF) 2:24.5
50 free – Bennett (SF) 28.8
100 fly – Parker (SF) 1:06.0
100 free – Linton (SF) 1:02.3
500 free - D’Arcangelo(SF) 6:45.8
200 free relay – Spring-Ford (Curcio, Curran, D’Arcangelo, Davis) 1:57.6
*100 back - Curcio (SF)1:17.7
*100 breast – Ruckelshaus (SF)
*400 free relay – Spring-Ford (Linton, McNabb, Parker, Pealock) 4:19.9
*Time only
 
Boyertown 88, Phoenixville 82
200 medley relay – Boyertown (Gr. McKee, Nelson, Ga. McKee, Drabick) 2:05.56
200 free – Grace McKee (B) 2:23.15
200 IM – Erini Pappas (P) 2:27.66
50 free – Sarah Ritter (P) 28.84
100 fly – Pappas (P) 1:04.98
100 free – Emily Drabick (B) 1:04.35
500 free – Gabrielle McKee (B) 4:40.05
200 free relay – Phoenixville (Ritter, Hayward, Baker, Pappas) 1:57.73
100 back – Grace McKee (B) 1:11.93
100 breast – Angie Nelson (B) 1:18.54
400 free relay – Boyertown (Drabick, Gr. McKee, Nelson, Ga. McKee) 4:24.92
 
Upper Perkiomen 97.5, Perkiomen Valley 78.5
200 medley relay- PV (Derrick, Lamirande, Hinz, Marano) 2:02.33
200 free – Bailey McCausland (UP) 2:06.77
200 IM – Emily Hin (PV) 2:21.60
50 free – Noel Fresa (UP) 24.73
Diving – Gabby Filzen (PV) 217.35
100 fly – Darragh Martn (UP) 1:09.30
100 free – Fresa (UP) 54.21
500 free – Erin Lamirande (PV) 5:39.90
200 free relay – Upper Perk (Romanowski, McCausland, Martin, Fresa) 1:44.46
100 back – Devin Romanowski (UP) 1:06.95
100 breast – McCausland (UP) 1:13.70
400 free relay – Upper Perk (Modugno, Martin, Romanowski, Fresa) 3:53.03