Girls swimming: Sykes, Cooke make final splash at states (complete results)

LEWISBURG – Methacton’s Emily Sykes and Phoenixville’s Maddie Cooke closed out their outstanding scholastic careers with medal performances at the 2017 PIAA Class AAA Swimming Championships Sunday at Bucknell University’s Kinney Natatorium.

Sykes, a University of Tennessee commit, scored the bronze medal in the 100-yard breaststroke, posting a personal best time of 1:02.33. Downingtown East sophomore Heather MacCausland and Avon Grove junior Olivia Paoletti – the Swimmer of the Meet – shared the top spot in the 100 breast with an identical clocking of 1:01.49. Cooke, headed for Penn State, placed seventh with a time of 1:03.81.

The medal performances gave Sykes and Cooke a combined 13 pieces of state hardware. On Saturday’s opening day at the weather-delayed event, Sykes took fourth in the 200 IM (2:01.48) and Cooke placed eighth in the 50 free (23.64).

The PAC’s only other girls medalist was Owen J. Roberts senior Morgan Hansen, who took seventh in the 100 butterfly Saturday.

2017 PIAA Swimming Championships (At Bucknell)
GIRLS CLASS AAA FINALS (Top 3 with Ches-Mont qualifiers)
Sunday
100 free
1. Morgan Scott, Pennridge, 49.43
2. Olivia Livingston, Gateway, 49.53
3. Trinity Ward, Mt. Lebanon,  49.98
4. Ann Carozza, WC East, 50.53
10. Olivia Miller, Unionville, 52.08
16. Riley Rochon, Downingtown West, 52.64
500 free
1. Anna Kalandadze, Lower Merion, 4:48.29
2. Abby Hay, Peters Twp., 4:55.27
3. Hannah Schlegel, Twin Valley,k 4:55.55
6. Izzy Paoletti, Avon Grove, 4:56.83
7. Morgan Curl, Oxford, 4:59.78
12. Clare McGovern, Avon Grove, 5:01.25
16. Courtney Marlin, WC Henderson, 5:05.23
26. Sarah Manthorp, Downingtown West, 5:11.10
100 back
1. Caroline Famous, Conestoga, 53.63
2. Cameron Gring, Muhlenberg, 54.66
3. Emma Brinton, Avon Grove, 55.40
7. Sydney Paglia, Avon Grove, 56.44
11. Siobhan McCarthy, Downingtown West, 57.31
13. Maura Grimes, Unionville, 57.72
20. Taylor Ament, Downingtown East, 58.37
100 breast
*1. Heather MacCausland, Downingtown East, 1:01.49
*1. Olivia Paoletti, Avon Grove, 1:01.49
3. Emily Sykes, Methacton, 1:02.33
4. Rabea Pfaff, Avon Grove, 1:03.43
7. Maddie Cooke, Phoenixville, 1:03.81
400 free relay
1. Upper Dublin 3:24.41
2. North Penn, 3:26.52
3. Conestoga, 3:26.60
5. Avon Grove (Emma Brinton, Izzy Paoletti, Rabea Pfaff, Olivia Paoletti) 3:28.14
9. Unionville (Olivia Miller, Bridget Foote, Caroline Mayk, Camryn Carter) 3:30.88
11. West Chester East (Emily Xu, Valerie Galitski, Carley Castura, Ann Carozza) 3:32.76
Saturday
200-yard medley relay
1. Avon Grove (Emma Brinton, Olivia Paoletti, Sydney Paglia, Sophie May) 1:43.61
2. Downingtown East (Taylor Ament, Heather MacCausland, Tara Collier, Caroline Maki) 1:43.86
3. Upper Dublin, 1:44.05
11. Phoenixville (Kathryn Bland, Maddie Cooke, Emily Fabius, Katya Hayward) 1:46.88
200 free
1. Morgan Scott, Pennridge, 1:46.77
2. Madison Kolessar, Garnet Valley, 1:49.62
3. Abbie Amdor, Upper Dublin, 1:49.64
200 IM
1. Olivia Paoletti, Avon Grove, 1:59.20
2. Heather MacCausland, Downingtown East, 2:00.73
3. Abby Hay, Peters Twp., 2:01.12
4. Emily Sykes, Methacton, 2:01.48
20. Morgan Hansen, Owen J. Roberts, 2:08.56
50 free
1. Olivia Livingston, Gateway, 22.73
2. Caroline Famous, Conestoga, 22.98
3. Camryn Carter, Unionville, 23.25
8. Maddie Cooke, Phoenixville, 23.64
100 fly
1. Trinity Ward, Mt. Lebanon, 54.14
2. Ann Carozza, WC East, 54.46
3. Caylene Rippon, Hershey, 54.54
7. Morgan Hansen, Owen J. Roberts, 55.60
200 free relay
1. Conestoga, 1:34.38
2. Unionville (Maura Grimes, Jessica Homitz, Olivia Miller, Camryn Carter) 1:34.70
3. Gov. Mifflin, 1:34.77