Girls track: 2018 PAC All-Conference selections

2018 PAC Girls Track All-Conference Teams
First Team
 
 
 
100m Hurdles
Christina Warren
Perkiomen Valley
11
100m
Amy Domenick
Methacton
12
200m
Amy Domenick
Methacton
12
4x800m
Spring-Ford
Spring-Ford
 
300m hurdles
Amy Domenick
Methacton
12
1600m
Mary Bernotas
Owen J. Roberts
12
3200m
Teagan Schein-Becker
Perkiomen Valley
12
4x100m
Methacton
Methacton
 
400m
Emily Adams
Upper Merion
12
800m
Mary Bernotas
Owen J. Roberts
12
4x400m
Methacton
Methacton
 
Pole Vault
Camaryn Rodriguez
Methacton
11
High Jump
Miazziah Rose
Pottsgrove
12
Triple Jump
Miazziah Rose
Pottsgrove
12
Long Jump
Christina Warren
Perkiomen Valley
11
Javelin
Anna Myers
Pottsgrove
12
Shot Put
Caitlyn Stankina
Perkiomen Valley
10
Discus
Kayla Yacovone
Boyertown
12
Second Team
 
 
 
100m Hurdles
Jordan Sigler
Spring-Ford
12
100m
Christina Warren
Perkiomen Valley
11
200m
Teliyah James
Norristown
10
4x800m
Owen J. Roberts
Owen J. Roberts
 
300m hurdles
Juliana Keenan
Methacton
10
1600m
Tea Schein-Becker
Perkiomen Valley
12
3200m
Autumn Sands
Owen J Roberts
12
4x100m
Pottsgrove
Pottsgrove
 
400m
Aniyah Hoskins
Pottstown
10
800m
Julia Dorley
Perkiomen Valley
12
4x400m
Spring-Ford
Spring-Ford
 
Pole Vault
Melissa Israel
Spring-Ford
11
High Jump
Zoe Earle
Pottstown
9
Triple Jump
Christina Warren
Perkiomen Valley
11
Long Jump
Ally O'Connor
Spring-Ford
12
Javelin
Riley Kappenstein
Phoenixville
12
Shot Put
Dorian Philpot
Perkiomen Valley
11
Discus
Mary Sherpinsky
Boyertown
12
Honorable Mention
 
 
 
100m Hurdles
Kayleigh Durning
Upper Perkiomen
12
100m
Katelyn Evans
Methacton
10
200m
Katelyn Evans
Methacton
10
4x800m
Perkiomen Valley
Perkiomen Valley
 
300m hurdles
Hailey Strain
Pottsgrove
9
1600m
Veronica Sanchez
Upper Merion
10
3200m
Amber Strouse
Upper Merion
12
4x100m
Pottstown
Pottstown
 
400m
Julie Byrne
Methacton
12
800m
Emily Smith
Spring-Ford
 
4x400m
Perkiomen Valley
Perkiomen Valley
 
Pole Vault
Fallon Brown
Methacton
12
High Jump
Corinne Meyer
Methacton
10
Triple Jump
Corrin Ferrizzi
Owen J Roberts
12
Long Jump
Corrin Ferrizzi
Owen J Roberts
12
Javelin
Grace Ramsey
Perkiomen Valley
10
Shot Put
Jasmine Hamilton
Phoenixville
11
Discus
Brigitte Smith
Spring-Ford
12