Girls track: 2019 PAC All-Conference teams

 
FIRST TEAM
110m hurdles – Christina Warren, Perkiomen Valley., Sr.
100m – Teliyah James, Norristown, Jr.
200m – Teliyah James, Norristown, Jr.
300m hurdles – Juliana Keenan, Methacton, Jr.
400m – Nene Mokonchu, Spring-Ford, Fr.
800m – Mackenzie Kurtz, Owen J. Roberts, So.
1600m – Veronica Sanchez, Upper Merion, Jr.
3200m – Delaney O’Sullivan, Perkiomen Valley, So.
4x100 – Methacton (Juliana Keenan, Camille Dunham, Coco Dunham, Kate Evans)
4x400 – Boyertown (Renee Simmonds, Morgan Janiuk, Aurora Conrad, Emma Elwell)
4x800 – Owen J. Roberts (Emily Glasier, Hannah Kopec, Emma Torak, Mackenzie Kurtz)
Pole vault – Camryn Rodriguez, Methacton, Sr.
High jump – Nene Mokonchu, Spring-Ford, Fr.
Triple jump – Christina Warren, Perkiomen Valley, Sr.
Long jump – Christian Warren, Perkiomen Valley, Sr.
Javelin – Grace Ramsey, Perkiomen Valley, Jr.
Shot put – Dorian Philpot, Perkiomen Valley., Sr.
Discus – Dorian Philpot, Perkiomen Valley, Sr.
 
SECOND TEAM
110m hurdles – Madi Eastmure, Methacton, So.
100m – Emma Elwell, Boyertown, Jr.
200m – Christina Warren, Perkiomen Valley, Sr.
300m hurdles – Hailey Strain, Pottsgrove, So.
400m – Tess Crossan, Pope John Paul II, Fr.
800m – Calista Faust, Pottsgrove, So.
1600m – Ahila Moorthy, Spring-Ford., Sr.
3200m – Naomi Hillen, Pottsgrove, So.
4x100 – Boyertown (Renee Simmonds, Alona Hopkins, Aurora Conrad, Emma Elwell)
4x400 – Norristown (Jurnee Jessie, Teliyah James, Dominique Parrish-Hankins, Angel Banks)
4x800 – Upper Merion (Claire Becker, Nicole Tyler, Veronica Sanchez, Halle Howard)
Pole vault – Nickolina Annelli, Methacton, Sr.
High jump – Madi Eastmure, Methacton, So.
Triple jump Madi Eastmure, Methacton, So
Long jump – Devin Rawley, Spring-Ford., Sr.
Javelin – Carly Abrams, Spring-Ford, Sr.
Shot put – Maura Baker, Spring-Ford, So.
Discus – Mikayla Beideman, Spring-Ford, Jr.
 
HONORABLE MENTION
110m hurdles – Amari Folly, Pottstown, Jr.
100m – Katelyn Evans, Methacton, Jr.
200m – Emma Elwell, Boyertown, Jr.
300m hurdles – Kailey Smith, Spring-Ford, So.
400m – Shannon O’Brien, Methacton, Fr.
800m – Emily Smith, Spring-Ford, Sr.
1600m – Delaney O’Sullivan, Perkiomen Valley, So.
3200m – Emma Alexy, Perkiomen Valley, Sr.
4x100 – Spring-Ford (Kyra Jones-Scanlan, Kaleigh Hudson, Claire Lanzisera, Devin Rawley)
4x400 – Methacton (Juliana Keenan, Camille Dunham, Meredith O’Donnell, Shannon O’Brien)
4x800 – Boyertown (Beatrice Stringa, Madalyn Hunsberger, Morgan Janiuk, Rachanee Tith)
Pole vault  Brooke Corson, Owen J. Roberts, Fr.
High jump – Caitlyn Gradwell, Spring-Ford., Jr.
Triple jump – Devin Rawley, Spring-Ford, Sr.
Long jump – Katelyn Evans, Methacton, Jr.
Javelin – Evangelic Rosales, Perkiomen Valley, Jr.
Shot put – Isabella LeGendre, Upper Merion, So.
Discus – Renee Simmonds, Boyertown, So.