PA boys and girls lacrosse rankings (5/25/22)

The Pennsylvania Lacrosse Rankings are compiled by Chris Goldberg (@phillylacrosse) of Phillylacrosse.com, John Walk (@JWalkLNP) of Lancaster Newspapers, and former Western PA coach Kevin Welty (@Kevin_Welty), with input from coaches around the state
 
BOYS
Class AAA
  1. Radnor (District 1) 18-2
  2. La Salle (12) 18-3
  3. Downingtown East (1) 19-2
  4. Springfield-Delco (1) 17-4
  5. Shady Side Academy (7) 16-5
  6. St. Joseph’s Prep (12) 15-6
  7. Manheim Township (3) 17-3
  8. Mt. Lebanon (7) 14-7
  9. Unionville (1) 13-9
  10. Garnet Valley (1) 15-6
Under consideration: Central York (3) 18-2, Conestoga (1) 12-9, Cumberland Valley (3) 17-2, Downingtown West (1) 16-3, Easton (11) 17-4, Freedom (11) 16-3, Hempfield (3) 14-5, North Allegheny (7) 12-7, Owen J. Roberts (1) 15-7, Peters Township (7) 14-3, Spring-Ford (1) 15-6, Wilson (3) 17-5, Wissahickon (1) 14-5.
 
Class AA
  1. Mars (District 7) 18-1
  2. Allentown Central Catholic (11) 16-0
  3. Marple Newtown (1) 15-4
  4. Penncrest (1) 13-5
  5. West Chester Rustin (1) 14-5
  6. Susquehannock (3) 19-1
  7. Lampeter-Strasburg (3) 18-2
  8. Trinity (3) 16-3
  9. Lewisburg (4) 14-1
  10. Upper Merion (1) 13-5
Under Consideration: Bishop Shanahan (1) 10-10, Devon Prep (12) 13-8, Holy Ghost Prep (1) 11-7, Lansdale Catholic (12) 14-7, Northwestern Lehigh (11) 10-8, Quaker Valley (7) 17-1, Selinsgrove (4) 11-3, Wyoming Seminary (2) 16-2
 
PA Privates
1 Malvern Prep 20-3
2 Haverford School 14-6
3 Academy of the New Church 16-4
4 Episcopal Academy 11-8
5 Hill School 12-6
6 Kiski Prep 18-9
7 Penn Charter 13-13
8 Germantown Academy 8-9
9 Springside Chestnut Hill Academy 7-13
10 Perkiomen School 9-5, Westtown School 9-10
 
GIRLS
Class AAA
1 Conestoga (District 1) 19-1
2 Manheim Township (3) 21-2
3 Springfield-Delco (1) 16-6
4 Garnet Valley (1) 14-7
5 Radnor (1) 16-5
6 Owen J. Roberts (1) 21-2
7 Shady Side Academy (7) 17-3
8 Downingtown East (1) 14-7
9 Emmaus (11) 19-3
10 Mt. Lebanon (7) 17-2
Under Consideration: Cumberland Valley (3) 15-4, Gov. Mifflin (3) 16-7, Great Valley (1) 14-6, Hempfield (3) 18-3, Kennett (1) 14-6, Methacton (1) 17-6, Penncrest (1) 15-6, Pleasant Valley (11) 17-6, Unionville (1) 15-6, Upper St. Clair (7) 14-3 Wilson (3) 16-6.
 
Class AA
1 Archbishop Carroll (District 12) 20-0
2 Twin Valley (3) 22-1
3 Bishop Shanahan (1) 17-4
4 Cardinal O’Hara (12) 15-4
5 Southern Lehigh (11) 16-2
6 Strath Haven (1) 14-6
7 Mount St. Joseph (1) 14-6
 8 York Catholic (3) 19-2
9 Mars (7) 13-3
10 Susquehannock (3) 16-2
Under Consideration: Allentown Central Catholic (11) 9-7, Chartiers Valley (7) 15-2, Red Land (3) 17-4, Springfield-Montco (1) 11-8, Upper Moreland (1) 14-5, Villa Maria Academy (1) 11-9.
 
PA Privates
1 Episcopal Academy 19-2
2 Penn Charter 19-4-1
3 Springside Chestnut Hill Academy 17-4
4 Agnes Irwin 11-9
5 Hill School 12-8
6 Academy of Notre Dame 5-13
7 Germantown Academy 6-11
8 Germantown Friends 11-5
9 Shipley School 13-5-1
10 Mercersburg 9-6