PAC All-Academic selections: Winter 2019-20

Pioneer Athletic Conference
All-Academic (Winter 2019-2020)
BOYS BASKETBALL
Boyertown: Christopher Kiefer
Methacton: Ryan Baldwin  
Norristown: Gabe Irizarry
Owen J. Roberts: Augustus Coroniti
Perkiomen Vallley: Michael Dougherty
Phoenixville: Clay Kopko
Pope John Paul II: Drew McKeon
Pottsgrove: Evan White
Pottstown: Darius Smallwood
Spring-Ford: Patrick Kovaleski
Upper Merion: Madison Tatom
Upper Perkiomen: Sean Boyle
 
GIRLS BASKETBALL
Boyertown: Emily Hillegas
Methacton: Caroline Pellicano       
Norristown: Ryan Morse
Owen J. Roberts: Brooke Greenawald
Perkiomen Vallley: Gabriella Marinacci
Phoenixville: Marlee Brown
Pope John Paul II: Kayla Viney
Pottsgrove: Summer Walker
Pottstown: Trinell Watson
Spring-Ford: Rachel Rutkowski
Upper Merion: Riley Eaton
Upper Perkiomen: Kelsey Bernhart
 
CHEERLEADING
Boyertown: Abigayle Nafus
Methacton: Amber DeMichele       
Norristown: Devin Stein
Owen J. Roberts: Teaghan Edleman
Perkiomen Vallley: Sierra Novabilski
Phoenixville: Alexandra Dabrowski
Pope John Paul II: Jessica D’Ambrosio
Pottsgrove: Cassia O’Brien
Pottstown: Veronica Gomez
Spring-Ford: Olivia Householder
Upper Merion: Gabrielle Dunn
Upper Perkiomen: Kyleigh Danasko
 
BOYS SWIMMING
Boyertown: Justin Morris
Methacton: Matt Tsai         
Norristown: Ethan Stilley
Owen J. Roberts: Charles Blackledge
Perkiomen Vallley: Ethan Hinz
Phoenixville: Ryan Gabriel-Aclan
Pope John Paul II: Robert McCauley
Pottsgrove: Brandon Henriksen
Spring-Ford: Nicholas Tufillaro
Upper Merion: Cody Nguyen
Upper Perkiomen: Trevor Cairns
 
GILS SWIMMING
Boyertown: Zoe Enterline
Methacton: Alex Ferrance 
Norristown: Bailee Hendricks
Owen J. Roberts: Mikayla Niness
Perkiomen Vallley: Erin Lamirande
Phoenixville: Emma Brown
Pope John Paul II: Sarah Abruzzo
Pottsgrove: Victoria Keener
Pottstown: Hannah Wilson
Spring-Ford: Emma Thomas
Upper Merion: Katelyn Yong
Upper Perkiomen: Noel Fresa
 
WRESTLI NG
Boyertown: Samantha Reitnour
Methacton: Oscar Carbajal-Rodriguez       
Norristown: Todd Picard
Owen J. Roberts: Nicholas Hagen
Perkiomen Vallley: Jakob Sterling
Phoenixville: Anthony Stevenson
Pope John Paul II: Matt Delciotto
Pottsgrove: Stephen Hennelly
Pottstown: Julianna Figueroa
Spring-Ford: Alexander Johns
Upper Merion: Nicholas Hutchinson
Upper Perkiomen: Michael Milkowich