PAC swimming roundup - First edition

BOYS SWIMMING
Owen J. Roberts 97, Boyertown 69
200 medley relay – OJR (Dalton Fink, Joe Feiser, Will Cano, Nathan Van Natter) 1:38.14 (OJR pool record)
200 free – Logan Richards (OJR) 1:51.88
200 IM – Jonah Kasznay (OJR) 1:57.51
50 free – Dalton Fink (OJR) 22.14
Diving – Tristan Olson (OJR) 169.00
100 fly – Mark Flewelling (OJR) 56.07
100 free – Nathan VanNatter (OJR) 48.31
500 free – Harry Tye (Bt) 5:10.57
200 free relay – OJR (Cano, Fink, VanNatter, Kasznay) 1:29.47
100 back – Mark Flewelling (OJR) 1:00.20
100 breast – Connor Stoudt (Bt) 1:01.35
*400 free relay – Boyertown (Stoudt, Tye, Cameron Gorman, Noah Vivian) 3:32.67
*Time only
 
Methacton 74, Pottsgrove 40
200 medley relay – Methacton (Nathan Boardman, Christian Lebold, Robin Wang, Dylan Phan) 1:55.79
200 free – Jan Perez Bonilla (M) 1:48.60
200 IM – Tommy Gibbs (M) 2:34.18
50 free – Christopher Groff (M) 22.89
Diving – Alejandro Tallant (M) 131.95
100 fly – Nathan Boardman (M) 1:05.52
100 free – Tommy Gibbs (M) 47.95
500 free – Christian Lebold (M) 5:23.28
*200 free relay – Pottsgrove (Nathan Jorgensen, Dan Korman, Jonah Korman, Declan Keener) 1:48.83
100 back – Robin Wang (M) 1:03.25
**100 breast – Nathan Jorgensen (Pg) 1:15.10
**400 free relay – Pottsgrove (D. Korman, J. Korman, Kyle Roth, Jorgensen) 4:47.56
*Methacton disqualified
**Time only
 
GIRLS SWIMMING
Owen J. Roberts 94.5, Boyertown 74.5
200 medley relay – OJR (Lauren Zelinske, Kendall Obara, Natalie Spencer, Eliana Crew) 1:51.22
200 free – Gabby McKee (Bt) 1:53.31 (OJR pool record)
200 IM – Emery Horn (OJR) 2:20.10
50 free – Eliana Crew (OJR) 24.58
Diving – Georgia Hand (OJR) 178.35
100 fly – Natalie Spencer (OJR) 1:00.06
100 free – Eliana Crew (OJR) 53.67
500 free – Gabby McKee (Bt) 5:08.24
200 free relay – OJR (Horn, Zelinske, Spencer, Crew) 1:39.89
*100 back – Elli Ferraro (Bt) 1:07.65
*100 breast – Tama Engler (Bt) 1:06.98
*400 free relay – Boyertown (McKee, Ferraro, Engler, Angie Nelson) 3:52.95
*Time only