PAC weekly schedule: Monday, April 16 - Saturday, April 21

 
Monday, April 16
BASEBALL
Upper Merion at Pottstown, 4 pm
Perkiomen Valley at Norristown, 4 pm
Upper Perkiomen at Pope John Paul II, 4 pm
Boyertown at Spring-Ford, 7 pm
SOFTBALL
Spring-Ford at Pottstown, 4 pm
Upper Merion at Boyertown, 4 pm
Phoenixville at Perkiomen Valley, 4 pm
Upper Perkiomen at Owen J. Roberts, 7 pm
BOYS LACROSSE
Nonleague
Phoenixville at Springfield (Montco), 7 pm
GIRLS LACROSSE
Nonleague
Sun Valley at Pottsgrove, 3:45 pm
Bishop Shanahan at Boyertown, 3:45 pm
Perkiomen Valley at Cardinal O’Hara, 3:45 pm
Allentown Central Catholic at Phoenixville, 3:45 pm
WC Rustin at Upper Merion,3:45 pm
Pope John Paul II at WC Henderson, 3:45 pm
Upper Perkiomen at Moravian Academy, 3:35 pm
BOYS TENNIS
Owen J. Roberts at Pottstown, 3:30 pm
Norristown at Boyertown, 3:30 pm
Pope John Paul II at Methacton, 3:30 pm, ppd., TBA
Nonleague
Holy Ghost Prep at Spring-Ford, 3:30 pm
Upper Perkiomen at Perkiomen School, 3:30 pm
 
Tuesday, April 17
BASEBALL
Perkiomen Valley at Boyertown, 4 pm
Owen J. Roberts at Methacton, 4 pm
SOFTBALL
Boyertown at Methacton, 4 pm
Nonleague
Owen J. Roberts at Exeter, 4 pm
Perkiomen Valley at CB South, 4 pm
Conestoga at Phoenixville, 4 pm
Upper Perkiomen at Quakertown, 4 pm
Pottstown at Reading, 4 pm
BOYS LACROSSE
Spring-Ford at Pottsgrove, 3:45 pm
Boyertown at Pope John Paul II, 3:45 pm
Interboro at Phoenixville, 7 pm
Upper Merion at Owen J. Roberts, 7 pm
Nonleague
Academy of the New Church at Perkiomen Valley, 3:45 pm
GIRLS LACROSSE
Methacton at Pottstown, 6:30 pm
Nonleague
Spring-Ford at Merion Mercy, 4 pm
BOYS TENNIS
Pottstown at Upper Perkiomen, 3:30 pm
Boyertown at Upper Merion, 3:30 pm
Pope John Paul II at Owen J. Roberts, 3:30 pm
Norristown at Phoenixville, 3:30 pm
Nonleague
Spring-Ford at West Chester East, 3:30 pm
Downingtown East at Methacton, 3:30 pm
 
Wednesday, April 18
BASEBALL
Pope John Paul II at Pottsgrove, 4 pm
Pottstown at Upper Perkiomen, 4 pm
Norristown at Boyertown, 4 pm
Perkiomen Valley at Methacton, 4 pm
Upper Merion at Phoenixville, 4 pm
Spring-Ford at Owen J. Roberts, 7 pm
SOFTBALL
Owen J. Roberts at Pottsgrove, 4 pm
Pottstown at Norristown, 4 pm
Boyertown at Upper Perkiomen, 4 pm
Perkiomen Valley at Upper Merion, 4 pm
Phoenixville at Methacton, 4 pm
Pope John Paul II at Spring-Ford, 7 pm
BOYS LACROSSE
Nonleague
Springside at Spring-Ford, 7:30 pm
GIRLS LACROSSE
Boyertown at Pottsgrove, 3:45 pm
Upper Perkiomen at Spring-Ford, 3:45 pm
Perkiomen Valley at Pope John Paul II, 3:45 pm
Upper Merion at Norristown, 3:45 pm
Phoenixville at Owen J. Roberts, 7 pm
BOYS AND GIRLS TRACK
Pottsgrove at Phoenixville, 3:15 pm
Upper Merion at Pottstown, 3:15 pm
Owen J. Roberts at Methacton, 3:15 pm
Perkiomen Valley at Norristown, 3:15 pm
Upper Perkiomen at Pope John Paul II, 3:15 pm
BOYS TENNIS
Pottsgrove at Boyertown, 3:30 pm
Spring-Ford at Norristown, 3:30 pm
Pottstown at Perkiomen Valley, 3:30 pm
Methacton at Upper Merion, 3:30 pm
Upper Perkiomen at Phoenixville, 3:30 pm
 
Thursday, April 19
BASEBALL
Pottsgrove at Phoenixville, 4 pm
SOFTBALL
Norristown at Pottsgrove, 4 pm
Methacton at Pope John Paul II, 4 pm
BOYS LACROSSE
Spring-Ford at Boyertown, 3:45 pm
Perkiomen Valley at Phoenixville, 3:45 pm
Methacton at Interboro, 3:45 pm
Pope John Paul II at Upper Merion, 7:30 pm
GIRLS LACROSSE
Spring-Ford at Methacton, 3:45 pm
BOYS AND GIRLS TRACK
Boyertown at Spring-Ford, 3:15 pm
BOYS TENNIS
Pottsgrove at Phoenixville, 3:30 pm
Spring-Ford at Upper Merion, 3:30 pm
Perkiomen Valley at Norristown, 3:30 pm
Upper Perkiomen at Pope John Paul II, 3:30 pm
Nonleague
Academy Park at Pottstown, 3:30 pm
 
Friday, April 20
BASEBALL
Upper Merion at Pottsgrove, 4 pm
Spring-Ford at Norristown, 4 pm
Pottstown at Pope John Paul II, 4 pm
Boyertown at Methacton, 4 pm
Owen J. Roberts at Perkiomen Valley, 4 pm
Phoenixville at Upper Perkiomen, 4 pm
SOFTBALL
Spring-Ford at Phoenixville, 4 pm
Perkiomen Valley at Upper Perkiomen, 4 pm
Methacton at Upper Merion, 4 pm
Norristown at Pope John Paul II, 4 pm
Pottsgrove at Boyertown (Pine Forge AA), 7 pm
Pottstown at Owen J. Roberts, 7 pm
BOYS LACROSSE
Nonleague
Pottsgrove at Sun Valley, 3:45 pm
Devon Prep at Upper Merion, 7:30 pm
GIRLS LACROSSE
Spring-Ford at Pope John Paul II, 3:45 pm
Norristown at Pottstown, 3:45 pm
Boyertown at Upper Merion, 3:45 pm
Owen J. Roberts at Upper Perkiomen, 3:45 pm
Phoenixville at Perkiomen Valley, 3:45 pm
Pottsgrove at Methacton, 5:30 pm
BOYS AND GIRLS TRACK
Twin Valley Relays, 3:15 pm
BOYS TENNIS
PAC Singles Championship at Perkiomen Valley, 10 am
 
Saturday, April 21
BASEBALL
Nonleague
Pope John Paul II at Archbishop Carroll, 12 pm
Pottsgrove at Daniel Boone, 1 pm
SOFTBALL
Nonleague
Brandywine Heights at Boyertown, 10 am
North Penn at Owen J. Roberts, 4 pm
BOYS LACROSSE
Nonleague
Northampton at Pottsgrove, 10 am
Great Valley at Boyertown, 10 am
Methacton at Oxford, 12 pm
Allentown Central Catholic at Owen J. Roberts, 3:30 pm
BOYS AND GIRLS TRACK
Great Valley Relays, 9 am
BOYS TENNIS
PAC Singles Championship at PERKIOMEN VALLEY, TBA