PAC Weekly Schedule: Monday, Feb. 22 - Saturday, Feb. 27

 
Monday, Feb. 22
BOYS BASKETBALL
Spring-Ford at Upper Perkiomen, 6:45 pm
Pottstown at Phoenixville, 6:45 pm
Owen J. Roberts at Pottsgrove, 6:45 pm
Boyertown at Pope John Paul II, 6:45 pm
Methacton at Perkiomen Valley, 6:45 pm
GIRLS BASKETBALL
Phoenixville at Upper Merion, 6:45 pm
Pottsgrove at Owen J. Roberts, 6:45 pm
Pope John Paul II at Boyertown, 6:45 pm
Perkiomen Valley at Methacton, 6:45 pm
WINTER TRACK
Owen J. Roberts, Pope John Paul II at Spring-Ford, 3:15 pm
 
Tuesday, Feb. 23
BOYS BASKETBALL
Pottsgrove at Upper Perkiomen, 6:45 pm
Pope John Paul II at Pottstown, 6:45 pm
Spring-Ford at Boyertown, 6:45 pm
GIRLS BASKETBALL
Upper Merion at Perkiomen Valley, 6:45 pm
Nonleague
Boyertown at Blue Mountain, 7 pm
WRESTLING
Pottsgrove at Methacton, 6:30 pm
Nonleague
Upper Merion vs. Archbishop Wood, Archbishop Ryan in tri-meet at Ryan, 6 pm
WINTER TRACK
Upper Merion, Pope John Paul II at Methacton, 3:15 pm
 
Wednesday, Feb. 24
BOYS BASKETBALL
Boyertown at Upper Merion, 6:45 pm
Pottstown at Pottsgrove, 6:45 pm
Phoenixville at Perkiomen Valley, 6:45 pm
Owen J. Roberts at Methacton, 6:45 pm
GIRLS BASKETBALL
Upper Merion at Boyertown, 6:45 pm
Upper Perkiomen at Phoenixville, 6:45 pm
Pottsgrove at Pottstown, 6:45 pm
Methacton at Owen J. Roberts, 6:45 pm
Nonleague
Spring-Ford at Cumberland Valley, 6:45 pm
WRESTLING
Pottsgrove at Upper Perkiomen, 6:30 pm
 
Thursday, Feb. 25
BOYS BASKETBALL
Spring-Ford at Upper Merion, 6:45 pm
Phoenixville at Upper Perkiomen, 6:45 pm
Owen J. Roberts at Pope John Paul II, 6:45 pm
Boyertown at Methacton, 6:45 pm
GIRLS BASKETBALL
Methacton at Boyertown, 6:45 pm
Nonleague
Upper Dublin at Owen J. Roberts, 6:45 pm
WINTER TRACK
Upper Perkiomen, Pottsgrove, Perkiomen Valley at Methacton, 3:15 pm
 
Friday, Feb. 26
BOYS BASKETBALL
Phoenixville a Spring-Ford, 4:15 pm
Pottsgrove at Pope John Paul II, 6:45 pm
Perkiomen Valley at Boyertown, 6:45 pm
GIRLS BASKETBALL
Pottstown at Upper Merion, 6:45 pm
Pope John Paul II at Pottsgrove, 6:45 pm
Boyertown at Perkiomen Valley, 6:45 pm
GIRLS SWIMMING
District 1 Championships (Class 2A, 3A) at Graham Aquatic Center, York, 9 am
 
Saturday, Feb. 27
BOYS BASKETBALL
Phoenixville at Upper Merion, 12:30 pm
Methacton at Spring-Ford, 3:30 pm
GIRLS BASKETBALL
Nonleague
Owen J. Roberts at Villa Maria, 10 am
Upper Dublin at Spring-Ford, 11:30 am
CB East at Methacton, 1:30 pm
BOYS SWIMMING
District 1 Championships (Class 2A, 3A) at Graham Aquatic Center, York, 9 am
WRESTLING
Regional Tournaments
Southeast AAA Regional (Boyertown, Methacton, Owen J. Roberts, Perkiomen Valley, Phoenixville, Pottsgrove, Pottstown, Spring-Ford, Upper Merion, Upper Perkiomen) at Council Rock North/Council Rock South, TBA
Southeast AA Regional (Pope John Paul II) at Central Dauphin East, TBA