PAC Weekly Schedule: Monday, Sept. 9 - Saturday, Sept. 14

 
Monday, Sept. 9
BOYS SOCCER
Nonleague
Interboro at Phoenixville, 3:45 pm
Plymouth Whitemarsh at Upper Merion, 7 pm
GIRLS SOCCER
Nonleague
Southern Lehigh at Boyertown, 3:45 pm
Archbishop Carroll at Norristown, 3:45 pm
Lower Moreland at Pope John Paul II, 4 pm
FIELD HOCKEY
Spring-Ford at Methacton, 7 pm
Nonleague
Coatesville at Pottsgrove, 3:45 pm
Twin Valley at Boyertown, 3:45 pm
Phoenixville at Academy Park, 3:45 pm
Upper Perkiomen at Dock Mennonite, 5:30 pm
WC Rustin at Owen J. Roberts, 7 pm
BOYS GOLF
Pope John Paul II at Norristown (Jeffersonville GC), 3 pm
GIRLS GOLF
Phoenixville at Perkiomen Valley (Gilbertsville GC), 2:30 pm
GIRLS VOLLEYBALL
Nonleague
Perkiomen Valley at Downingtown West, 3:30 pm
Coatesville at Pottsgrove, 4:45 pm
WC Henderson at Owen J. Roberts, 6:15 pm
Boyertown at Fleetwood, 7 pm
GIRLS TENNIS
Nonleague
Pottsgrove at Coatesville, 3:30 pm
Great Valley at Owen J. Roberts, 3:30 pm
Methacton at Unionville, 3:30 pm
Abington at Phoenixville, 3:30 pm
Upper Perkiomen at Dock Mennonite, 3:30 pm
 
Tuesday, Sept. 10
BOYS SOCCER
Spring-Ford at Pottsgrove, 3:45 pm
Upper Perkiomen at Boyertown, 3:45 pm
Owen J. Roberts at Pottstown, 3:45 pm
Perkiomen Valley at Pope John Paul II, 3:45 pm
Phoenixville at Methacton, 3:45 pm
Nonleague
Quakertown at Norristown, 3:45 pm
GIRLS SOCCER
Boyertown at Upper Perkiomen, 3:45 pm
Pottsgrove at Spring-Ford, 7 pm
Pottstown at Owen J. Roberts, 7 pm
Pope John Paul II at Perkiomen Valley, 7 pm
Methacton at Phoenixville, 7 pm
FIELD HOCKEY
Nonleague
Owen J. Roberts at Council Rock South, 3:30 pm
Methacton at Oley Valley, 5:30 pm
BOYS GOLF
Methacton at Norristown (Jeffersonville GC), 2:15 pm
Perkiomen Valley at Owen J. Roberts (Kimberton GC), 2:45 pm
Pottsgrove at Phoenixville (Pickering Valley GC), 3 pm
Upper Perkiomen at Boyertown (Hickory Valley GC), 3 pm
GIRLS GOLF
Perkiomen Valley at Methacton (Skippack GC), 3 pm
Boyertown at Hatboro-Horsham (Talamore CC), 3:30 pm
GIRLS VOLLEYBALL
Perkiomen Valley at Pottsgrove, 4:45 pm
Methacton at Owen J. Roberts, 6:15 pm
Spring-Ford at Pope John Paul II, 7 pm
Nonleague
Norristown at Penn Wood, 3:30 pm
Upper Merion at Abington, 3:30 pm
Phoenixville at Collegium Charter, 4:45 pm
GIRLS TENNIS
Pottsgrove at Owen J. Roberts, 3:30 pm
Norristown at Boyertown, 3:30 pm
Phoenixville at Spring-Ford, 3:30 pm
Perkiomen Valley at Pope John Paul II, 3:30 pm
Pottstown at Upper Perkiomen, 3:30 pm
Methacton at Upper Merion, 3:30 pm
 
Wednesday, Sept. 11
BOYS SOCCER
Norristown at Owen J. Roberts, 7 pm
GIRLS SOCCER
Owen J. Roberts at Norristown, 3:45 pm
FIELD HOCKEY
Spring-Ford at Pottsgrove, 3:45 pm
Upper Perkiomen at Boyertown, 3:45 pm
Perkiomen Valley at Pope John Paul II, 3:45 pm
Owen J. Roberts at Pottstown, 5 pm
Phoenixville at Methacton, 7 pm
Nonleague
Interboro at Upper Merion, 7 pm
BOYS GOLF
Norristown at Spring-Ford (Raven’s Claw GC), 2:30 pm
Owen J. Roberts at Upper Perkiomen (Macoby Run GC), 3 pm
Methacton at Boyertown (Hickory Valley GC), 3 pm
GIRLS GOLF
Boyertown at Phoenixville (Turtle Creek GC), 3 pm
Spring-Ford at Hatboro-Horsham (Talamore CC), 3 pm
GIRLS VOLLEYBALL
Nonleague
Agnes Irwin at Owen J. Roberts, 6:15 pm
GIRLS TENNIS
Pottstown at Phoenixville, 3:30 pm
Nonleague
Baldwin School at Perkiomen Valley, 3:30 pm
Chichester at Norristown, 3:30 pm
BOYS AND GIRLS CROSS COUNTRY
Pottsgrove at Pope John Paul II, 4 pm
Boyertown at Owen J. Roberts, 4 pm
Spring-Ford at Methacton, 4 pm
Perkiomen Valley at Norristown, 4 pm
Phoenixville at Pottstown, 4 pm
Upper Perkiomen at Upper Merion, 4 pm
 
Thursday, Sept. 12
BOYS SOCCER
Pottsgrove at Upper Perkiomen, 3:45 pm
Methacton at Perkiomen Valley, 3:45 pm
Upper Merion at Pottstown, 3:45 pm
Spring-Ford at Boyertown, 7 pm
Pope John Paul II at Phoenixville, 7 pm
GIRLS SOCCER
Upper Perkiomen at Pottsgrove, 3:45 pm
Perkiomen Valley at Methacton, 3:45 pm
Pottstown at Upper Merion, 3:45 pm
Pope John Paul II at Phoenixville, 5 pm
Boyertown at Spring-Ford, 7 pm
FIELD HOCKEY
Nonleague
Norristown at Truman, 3:30 pm
BOYS GOLF
Owen J. Roberts at Norristown (Jeffersonville GC), 2:15 pm
Phoenixville at Methacton (Skippack GC), 2:30 pm
Pottsgrove at Pope John Paul II (Gilbertsville GC), 3 pm
Perkiomen Valley at Spring-Ford (Turtle Creek GC), 3 pm
Upper Merion at Upper Perkiomen (Macoby Run GC), 3 pm
GIRLS GOLF
Spring-Ford at Methacton (Skippack GC), 3 pm
GIRLS VOLLEYBALL
Pope John Paul II at Perkiomen Valley, 4:45 pm
Boyertown at Upper Merion, 6:30 pm
Nonleague
Phoenixville at Ridley, 4:30 pm
Harriton at Norristown, 4:45 pm
GIRLS TENNIS
Methacton at Pottsgrove, 3:30 pm
Boyertown at Phoenixville, 3:30 pm
Owen J. Roberts at Pottstown, 3:30 pm
Spring-Ford at Pope John Paul II, 3:30 pm
Upper Perkiomen at Perkiomen Valley, 3:30 pm
 
Friday, Sept. 13
FOOTBALL
Nonleague
Owen J. Roberts at Upper Merion, 7 pm
Pottstown at Methacton, 7 pm
Cheltenham at Norristown, 7 pm
Pope John Paul II at Schuylkill Valley, 7 pm
Christ The King (NY) at Pottsgrove, 7 pm
Boyertown at Berks Catholic, 7 pm
Spring-Ford at Exeter, 7 pm
Perkiomen Valley at Downingtown West, 7 pm
Chichester at Phoenixville, 7 pm
Fleetwood at Upper Perkiomen, 7 pm
BOYS SOCCER
Nonleague
Spring-Ford at Wissahickon, 3:30 pm
Upper Moreland at Pottsgrove, 3:45 pm
FIELD HOCKEY
Norristown at Owen J. Roberts, 3 pm
Pottsgrove at Upper Perkiomen, 3:45 pm
Spring-Ford at Boyertown, 3:45 pm
Upper Merion at Pottstown, 3:45 pm
Pope John Paul II at Phoenixville, 3:45 pm
Methacton at Perkiomen Valley, 5 pm
GIRLS VOLLEYBALL
Phoenixville at Perkiomen Valley, 4:45 pm
Pottsgrove at Spring-Ford, 5 pm
Pope John Paul II at Methacton, 5 pm
Nonleague
Boyertown at Unionville, 5 pm
GIRLS TENNIS
Nonleague
North Penn at Owen J. Roberts, 3:30 pm
Spring-Ford at Great Valley, 3:30 pm
Bensalem at Norristown, 3:30 pm
Upper Moreland at Pottstown, 3:30 pm
BOYS AND GIRLS CROSS COUNTRY
Harry Groves Spiked Shoe Invitational (Phoenixville boys), 3 pm
Harrier Invitational at Pottstown, 4 pm
 
Saturday, Sept. 14
BOYS SOCCER
Upper Merion at Owen J. Roberts, 1 pm
Nonleague
Brandywine Heights at Upper Perkiomen, 10 am
Methacton at Radnor, 10 am
Boyertown at Daniel Boone, 11 am
Penncrest at Phoenixville, 11 am
Perkiomen Valley at Unionville, noon
GIRLS SOCCER
Nonleague
Avon Grove at Owen J. Roberts, 10 am
Downingtown East at Perkiomen Valley, 10 am
Upper Perkiomen at Brandywine Heights, 10 am
New Hope (Solebury) at Phoenixville, 11 am
Daniel Boone at Boyertown, 1 pm
Strath Haven at Pottsgrove, 1:30 pm
CB West at Spring-Ford, 5 pm
FIELD HOCKEY
Nonleague
Upper Perkiomen at Oley Valley, 10 am
Owen J. Roberts at Unionville, 2 pm
Exeter at Boyertown, TBA
GIRLS GOLF
Spring-Ford Invitational at Linfield National GC, 1 pm
GIRLS VOLLEYBALL
Nonleague
Spring-Ford at Hempfield Invitational, 8 am
Upper Dublin at Upper Merion, 2:15 pm
BOYS AND GIRLS CROSS COUNTRY
Briarwood Invitational at Belmont Plateau, 11 am
Centaur Invitational at DeSales University, noon