Warren, Peterlin, Honicker earn gold medals at state indoor championships

STATE COLLEGE – Perkiomen Valley got gold-medal performances from seniors Christina Warren and Cole Peterlin while Owen J. Roberts senior Scott Honicker also brought home a gold to headline the PAC effort at this weekend’s PTFCA Indoor State Track and Field Championships at Penn State University.

Warren came away from the high-profile meet with one gold and two silvers after far outdistancing the field in the triple jump (40-10), just 1.5 inches shy of the meet record (40-11.5) set by Chambersburg’s Marshay Ryan in 2013.I She also took seconds in the both the 60 hurdles (8.45) and long jump (18-6.5) to add to her medal haul.

Peterlin won in a jump-off with Bermudian Springs’ Kolt Byers for the high jump title with a leap of 6-feet, 7-inches, and Honiker earned the top spot in the 60 hurdles (8.04), breaking the tape just ahead of Hempfield Area’s Jared Bannon (8.10). Norristown’s Ramir Wiggins took fifth in the 60 hurdles (8.25).

Also in the boys competition, Norristown sprinter Austin Montgomery placed fifth in the 200 (21.91) and seventh in the 60 (7.03) and Perkiomen Valley’s Jason Wagner finished sixth in the shot put (52-11.75).

In the girls portion of the meet, Norristown’s Teliyah James was sixth in the 60 (7.70) and 12th in the 200 (25.52), Methacton’s Nickolina Annelli was sixth in pole vault (11-6) and Boyertown junior Emma Elwell set school indoor track records with a 10th-place finish in the 60 (7.86) and a 17th in the 200 (25.88).

PTFCA Indoor State Championship (State College)
BOYS TOP 20 FINISHERS
60
7 Austin Montgomery (Norristown) 7:03
200
5 Austin Montgomery (Norristown) 21.91
400
18 Payton Stanziani (Boyertown) 52.57
One mile run
20 Christian McComb (Boyertown) 4:41.56
60 hurdles
1 Scott Honicker (Owen J. Roberts) 8.04
5 Ramir Wiggins (Norristown) 8.26
4x200
17 Norristown 1:33.73
4x400
20 Boyertown (Alec Barton, Christian McComb, Zachary Raugh, Payton Stanziani) 3:39.23
4x800
13 Owen J. Roberts (Linus Blatz, David Brunton, Vincent Fennell, Matt Muthler) 8:12.29
High jump
1 Cole Peterlin (Perkiomen Valley) 6-7
Shot put
6 Jason Wagner (Perkiomen Valley) 52-11.75
14 Justin Adams (Pottsgrove) 50-2.5
 
GIRLS TOP 20 FINISHERS
60
6 Teliyah James (Norristown) 7.70
200
12 Teliyah James (Norristown) 25.52
17 Emma Elwell (Boyertown) 25.88
60 hurdles
2 Christina Warrern (Perkiomen Valley) 8.45
4x200
8 Norristown 1:45.87
4x800
14 Owen J. Roberts (Emily Glasier, Mackenzie Kurtz, Emma Torak, Hannah Kopec) 9:49.80
Long jump
2 Christina Warren (Perkiomen Valley) 18-6.5
Triple jump
1 Christina Warren (Perkiomen Valley) 40-10
Pole vault
6 Nickolina Annelli (Methacton) 11-6